Tanıma Tenfiz Nedir

Tanıma Tenfiz, Tanıma Tenfiz nedir, Boşanma Tanıma Tenfiz, Boşanmanın Tanınması ve tenfizi, Türkiye'de açılacak Tanıma Tenfiz davası hakkında bilgiler

Milyonlarca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı dünyanın dört bir yanına dağılmış olup gerek TC vatandaşı gerek yabancı uyruklu birçok insan ile evlilikler gerçekleştirmişlerdir. Bu evlilikleri bulundukları yabancı ülkede sonlandıran TC vatandaşlarının boşanmalarının Türkiye Cumhuriyeti nüfus kayıtlarına işlenmesi için boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açmaları gerekmektedir. Açılacak bu boşanmanın tanınması ve tenfizi davası neticesinde yurt dışında alınan boşanma kararı Türkiye’de ki nüfus kayıtlarına işlenir. Tanıma Tenfiz davası, yurt dışı boşanmalarda bu boşanmanın ülkemizde geçerli olabilmesini sağlayan dava türüdür.

Tanıma Tenfiz Nedir?

Boşanmanın tanınması ve tenfizi davası şekli bir dava olup kanunda belirtilen evrakların toparlanması ve konusunda uzman bir avukata vekalet verilmesi ile Türkiye’ye gelmeden neticelendirilebilir. Yurt dışında alınan boşanma kararının hemen ertesinde boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açmak daha hızlı ve kesin bir çözüm sağlar. Zira birçok vatandaşımız bu davanın varlığından bihaberdir. Uzun yıllar sonra Türkiye’ye dönüşlerinde hala evli olduklarını farketmekte bu nedenle evrakların toparlanması çok daha uzun ve meşakkatli bir iş haline gelmektedir.

Boşanma Tanıma Tenfiz Kavramı

Boşanmanın tanınması ve tenfizi davasının hızlı bir şekilde neticelenmesi için boşanan eşle iletişimin kesilmemesi büyük önem arz etmektedir. Zira boşanılan eşin kendisini Türkiye’de bir avukatla temsil etmemesi halinde süre çok daha uzun ve zor bir sürece yayılmaktadır. Bu nedenle bizim yurt dışında boşanan çiftlere en önemli tavsiyemiz boşanılan eş ile iletişimin kesilmemesi ve boşanmanın hemen ertesinde Türkiye’de boşanmanın tanınması ve tenfizi konusunda uzman bir avukata vekalet vermeleridir.

Unutmayın, yurt dışında boşanmanız Türkiye’de de boşandığınız anlamına gelmez…